Czym są prądy EMS

Czym są prądy EMS

Czym są prądy EMS?

EMS to skrót od angielskiego Electrical Muscle Stimulation, czyli elektrostymulacja mięśni. Jest to bezinwazyjna i co ważne przebadana klinicznie metoda pobudzania mięśni do pracy za pomocą prądu o niskiej częstotliwości. Prądy EMS służą głównie do budowania tkanki mięśniowej, ale również do wzmacniania mięśni, przywracania im funkcji, hamowania spastyczności oraz zapobiegania zanikowi mięśniowemu.

Metodę EMS zapoczątkowano już w połowie XX w. Stosowali ją żołnierze i astronauci, a od mniej więcej 1960 r. również fizjoterapeuci i rehabilitanci, co trwa do dziś. Prozdrowotne prądy stosuje się po kontuzjach i urazach, w celu odbudowywania tkanki mięśniowej i wzmacniania ciała, bez używania dodatkowych obciążeń. W związku z dużą skutecznością prądów EMS w budowaniu tkanki mięśniowej, w XXI w. metodę tę zaczęto stosować również w treningu personalnym. W chwili obecnej jest to bardzo prężnie rozwijający się dział branży fitness, który ma swoich zwolenników na całym świecie. Z treningu EMS korzysta codziennie dziesiątki tysięcy użytkowników.

Poniżej przedstawiamy film obrazujący metodologię działania prądów EMS [Link]

Wyróżniamy trzy rodzaje prądów EMS:

1. Prąd EMS o niskiej częstotliwości (1-10Hz) –  Przy niskiej częstotliwości i dłuższym czasie trwania impulsów, dochodzi do intensywnego napięcia mięśni, które to stymulowane są w sposób ciągły. Wytworzony stan podobny jest do powolnego treningu z ciężarem, który ma na celu zwiększenie przyrostu masy mięśniowej i poprawę wytrzymałości.

2. Prąd EMS o średniej częstotliwości (20-50Hz) –  Szybkie skurcze mięśni powodują lepsze ukrwienie. Usuwane są wtedy produkty przemiany materii, a mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen.

3. Prąd EMS o wysokiej częstotliwości (60-100Hz) – zwiększa masę oraz objętość mięśni.

Dlaczego trening EMS cieszy się aż taką popularnością?

czym są prądy ems

Przede wszystkim dlatego, że jest krótki, a przy tym bardzo efektowny. Trening siłowo-wydolnościowy całego ciała trwa zaledwie 20 minut. Podczas ćwiczeń za pomocą prądów EMS jesteśmy w stanie pobudzić do pracy nawet 90% wszystkich mięśni jednocześnie. Prądy EMS mają prozdrowotny wpływ na całe ciało, dlatego mogą z nich korzystać wszystkie zdrowe osoby, niezależnie od wieku, siły i doświadczenia. EMS świetnie sprawdza się po kontuzjach, gdyż wspomaga szybki powrotu do zdrowia. Korzyści jakie niesie za sobą trening EMS opisujemy w innych artykułach naszego Bloga: Trening EMS co to jest.

Prądy EMS, które wysyła elektrostymulator nie są obce człowiekowi. Ludzki organizm porusza się właśnie za pomocą impulsów elektrycznych, które przez ośrodkowy układ nerwowy generuje nasz mózg. Trening EMS wykorzystuje i wzmacnia ten proces, co pozwala pobudzić do pracy ogromną ilość mięśni w tym samym czasie. Podobne impulsy elektryczne do tych co wysyła ludzki mózg, tworzy maszyna EMS. Dostarcza je do nerwów za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na kamizelkach treningowych. Właściwa charakterystyka owych impulsów, powoduje iż docierają one do głębokich warstw mięśniowych, trudnych do aktywacji standardowymi ćwiczeniami. Połączenie intensywnej stymulacji mięśni wraz z ukierunkowanymi celowo ruchami ciała, odbywające się pod nadzorem trenera personalnego, prowadzi do zwiększenia napięcia mięśni i pozwala osiągać pożądany postęp w treningu.

Bardzo istotnym jest fakt, iż prądy EMS o niskiej częstotliwości oraz niskiej intensywności są w pełni bezpieczne dla człowieka. Połączenie obu tych czynników, pozwala na wykonanie efektywnego treningu całego ciała, który nie powoduje kontuzji oraz przeciążeń. Wysoka efektywność, przy najmniejszym możliwym nakładzie czasowym, to zaleta którą cenią sobie użytkownicy treningu EMS na całym świecie.

Czytaj dalej inne artykuły naszego Bloga: Trening EMS w Twoim domu.

Obserwuj Impulse Therapy również na LinkedIn oraz Twitter.