czy trening ems jest bezpieczny

Czy trening EMS jest bezpieczny

Wiemy, iż wiele osób, które nie miały jeszcze kontaktu z treningiem EMS zastanawia się, czy jest on bezpieczny dla zdrowia? Czy nie powoduje skutków ubocznych? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz kto może z niego korzystać? Mamy świadomość Waszych obaw, dlatego też powstał niniejszy artykuł. Otrzymujemy dużo zapytań dotyczące treningu EMS, a w związku z tym, że jesteśmy firmą posiadającą wieloletnie doświadczenie w branży znamy odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania. Z pełną odpowiedzialnością zapewniamy, że ta forma treningowa jest całkowicie bezpieczna!

Czy trening EMS jest bezpieczny? Odpowiedź brzmi: tak!

EMS to sprawdzona i przebadana klinicznie metoda elektrostymulacji mięśni. Obecnie wykorzystuje się ją w wielu placówkach medycznych, a także w licznych studiach treningowych oraz salonach modelowania sylwetki. Jej początki sięgają 1960 roku, kiedy naukowcy zaczęli wykorzystywać impulsy elektryczne do przygotowania sportowców do zawodów. W związku z tym, że efekt elektrostymulacji odzwierciedlił pożądane wyniki sportowe, nastąpił dalszy rozwój tej metody. Z kolei rozkwit EMS w treningu personalnym to już XXI wiek, a obecnie metodę tę wykorzystują znani trenerzy personalni, kluby fitness i siłownie, a także fizjoterapeuci i specjaliści różnych branży prozdrowotnych. Dla przykładu, elektrostymulację stosuje mocno rozwijająca się branża BEAUTY, w redukcji cellulitu, dla polepszenia wyglądu skóry oraz poprawy napięcia podskórnego. Trening EMS to bezpieczna forma treningowa, która nie powoduje kontuzji i obciążeń stawów. W związku z tym, że pomaga szybko wrócić do zdrowia po kontuzjach i urazach, rekomendują ją lekarze, sportowcy oraz pacjenci.

Badania efektów EMS oraz wpływu na zdrowie

Elektrostymulacja znana jest już od kilkudziesięciu lat, a jej bezpieczeństwo potwierdzane jest wieloma badaniami. Więcej o badaniach nad EMS przeczytacie w innych artykułach naszego Bloga: Trening EMS opinie – badanie satysfakcji klientów oraz Elektrostymulacja efekty – wpływ na kolana. Polecamy zapoznać się również z bardzo ciekawymi badaniami na temat wpływu elektrostymulacji mięśni całego ciała za pomocą treningu EMS na dolegliwości bólowe pleców. Badania przeprowadziła prof. Hanna Krauss z Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Wyniki tych badań znajdziesz tutaj.

Trener personalny odpowiedzialny za bezpieczeństwo

Bardzo istotnym dla bezpieczeństwa jest fakt, że za całokształt treningu EMS zawsze dba wykwalifikowany trener personalny. Niedopuszczalne jest przeprowadzenie treningu EMS bez nadzoru instruktora! Przed pierwszym treningiem EMS trener przeprowadza szczegółowy wywiad, aby poznać cele i oczekiwania osoby ćwiczącej. W konsekwencji trener jest w stanie dostosować indywidualny plan adekwatny do planów i predyspozycji fizycznych klienta. Ponadto, trener towarzyszy osobie ćwiczącej podczas każdej sesji treningowej zwracając uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń, odpowiedzialny jest za prawidłowe założenie kamizelki i właściwe podpięcie elektrod. Trener cały czas w skupieniu czuwa, aby przeprowadzić trening komfortowo i całkowicie bezpiecznie dla swojego podopiecznego.

Kamizelka EMS podstawą bezpiecznego treningu

Oprócz czujnego oka trenera, bardzo ważnym elementem jest kamizelka do treningu EMS, która powinna posiadać odpowiednie parametry, być dopasowana do rozmiaru osoby ćwiczącej, a także odpowiednio zapięta. Nie powinna sprawiać żadnego dyskomfortu podczas ćwiczeń, co może zapewnić tylko sprzęt najwyższej jakości. Dlatego ważnym jest, aby decydować się na współpracę z trenerami, którzy mają tego świadomość. Klienci Impulse Therapy są zawsze zadowoleni z treningów EMS przeprowadzanych przez naszych trenerów i cieszą się ze wszystkich efektów jakie daje trening EMS. Nasze kamizelki są idealnie dopasowywane do osoby ćwiczącej, odpowiednio przylegają do ciała, są wygodne i bezpieczne. Istnieje możliwość ich pełnej dekompletacji, co umożliwia łatwe utrzymanie kamizelki w czystości, z zachowaniem wszystkich wymogów higienicznych. Niestety problem nieprzyjemnego zapachu kamizelek gorszej jakości to częste zjawisko obserwowane w branży treningów EMS, dlatego zawsze sugerujemy dobrze rozpoznać rynek zanim zdecydujesz się na zakup swoich pierwszych zajęć.

Elektrostymulacja EMS na świecie

Elektrostymulacja mięśniowa EMS to trening w pełni bezpieczny i zapewnia unikatową skuteczność, w związku z czym od lat stosowany jest w sporcie, fizjoterapii oraz w rehabilitacji. Bardzo dużą popularnością cieszy się na zachodzie Europy, w Niemczech, w Austrii, w Hiszpanii, czy w Szwajcarii. Według danych z 2017 roku u naszych zachodnich sąsiadów, z treningu tego korzystało regularnie 200.000 osób, w 1700 studiach EMS. Od kilku lat również w Polsce rośnie popularność tej metody treningowej. Praktycznie w każdym dużym mieście spotkać można studia EMS. Natomiast w miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław jest już ich nawet po kilkadziesiąt. Treningowi EMS zaufało też bardzo wielu znanych sportowców. Są w wśród nich takie gwiazdy jak Usain Bolt, czy bracia Kliczko, a także wielkie kluby piłkarskie, takie jak niemiecki Bayern Monachium, czy hiszpański Real Madryt.

czy trening ems jest bezpieczny?

Osoby, które systematycznie trenują EMS, wiedzą, że jest to innowacyjna, a zarazem bardzo skuteczna i efektywna metoda treningowa. Zapewniamy Was, że nieświadomi wcześniej klienci po pierwszym treningu zostają z nami na długi czas. Dlaczego? Albowiem trening EMS pozwala im zrzucić zbędne kilogramy, zredukować cellulit, wyrzeźbić sylwetkę, oraz wyleczyć plecy. Ma on również ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie, ponieważ dodaje specyficznej, nieznanej wcześniej energii życiowej.

Przeciwwskazania do treningu EMS

Pamiętaj jednak, że istnieją ogólne przeciwwskazania do treningu EMS, które uniemożliwiają korzystanie z tej metody treningowej. Każdy nowy ćwiczący na swoich pierwszych zajęciach poddawany jest przez trenera wywiadowi, którego celem jest stwierdzenie, czy dana osoba może wykonywać intensywne ćwiczenia. Przed pierwszym treningiem upewnij się czy nie posiadasz żadnego z wymienionych niżej przeciwwskazań:

  • Ciężkie choroby neurologiczne (epilepsja, stwardnienie rozsiane)
  • Ciężkie zaburzenia krążenia krwi
  • Nowotwory
  • Choroby serca
  • Rozrusznik serca
  • Miażdżyca w zaawansowanym stadium
  • Ciężka hemofilia
  • Ciąża
  • Gruźlica
  • Zakrzepica lub skłonność do zakrzepów
  • Przepuklina pachwinowa lub ściany jamy brzusznej
  • Gorączka, ostre zapalenia bakteryjne i wirusowe

Ponadto, trening EMS jest bezpieczny, gdyż trener personalny zasięga informacji o możliwych urazach, czy przebytych kontuzjach ćwiczącego. Pozwala to na przygotowanie właściwego planu treningowego i doboru adekwatnych ćwiczeń. W związku z tym, że w treningu EMS nie używamy żadnych dodatkowych obciążeń, trening ten świetnie sprawdza się leczeniu kontuzji. Może być stosowany jako metoda rehabilitacji w leczeniu dolegliwości bólowych wynikających z przebytych urazów, osłabienia organizmu, czy też dysfunkcji.

Jeżeli przeczytałeś ten artykuł, pewnie zainteresuje Cię również: Trening EMS ile razy w tygodniu ćwiczyć.

Obserwuj Impulse Therapy również na Facebooku oraz Instagramie.